עורך דין לשון הרע

עודכן בתאריך: 1/1/2019

חוק לשון הרע נועד להגן על שמו הטוב של האדם ועל כבודו. הדבר נעשה באמצעות איסור על פרסום ביטויים העלולים להשפיל ולבזות את הנפגע בשל מוצא, גיל, דת, מין וכולי. החוק קובע כי פרסום לשון הרע יכול להוות עוולה אזרחית ובמקרים חמורים גם להגיע לידי עבירה פלילית שהעונש המקסימאלי עליה הינו שנת מאסר.

החוק מאפשר לכל מי שחושב שנפגע מלשון הרע להגיש תביעת נזיקין אזרחית בסכום של עד 100000 שח ללא הוכחת נזק. יחד עם זאת, בנסיבות רבות קיים קושי בבירור תביעות אלו ובהוכחת נזק, מאחר ובתי משפט מתחשבים בנושאים כמו: חופש ביטוי, טובת הציבור בנושאי ביקורת, פרסומים ומאמרי דעה של עיתונאים, בלוגרים, ידוענים  ועוד.

עורך דין לשון הרע יכול לייעץ רבות בנושא לכל אחד ולכל מתלבט.  

היכן יכולים להתפרסם דברי דיבה?

פרסום דברי דיבה יכול להתבצע באמצעי תקשורת רבים: בעיתונות, באינטרנט, ברדיו וטלוויזיה ועוד. לשון הרע נחשב ככזה גם כאשר הוא נאמר בפומבי ולא באמצעות התקשורת. שיחה המתנהלת בין שני אנשים ובמסגרתה נאמרים דברים מבזים ופוגעים איננה נחשבת ללשון הרע, אלא אם כן, אדם נוסף נחשף אליה. אמירת לשון הרע אינה מוגבלת רק לאמירות אלא גם לצליל, ציור, ועוד. בנוסף לפרסום, יש צורך להוכיח כי הוא נעשה בכוונה כדי לפגוע. אדם יכול להיפגע קשות עד כדי פגיעה במשרתו, בעסקו, במוניטין שלו ועוד. התוצאה היא נזקים כספיים ואחרים אשר בגינם הוא מגיש את התביעה כנגד הפוגע.

הגנות של הנתבע

לזכות נתבע יכולות להיות שתי הגנות עיקריות. האחת היא כי אמירותיו הן בגדר אמת בפרסום, והגנה אפשרית אחרת היא שהדבר נעשה בתום לב. במקרה של דברים הנאמרים לטובת הציבור וכאשר האמירות היו נכונות ומבוססות אזי, לרוב, בתי משפט יטו לצד המפרסם. גם במקרים של תום לב הם, לרוב, לא יפסקו לטובת מגיש התביעה. קיימים מקרים נוספים בהם דברים נאמרים במסגרת בתי משפט, על ידי נציגי מוסדות ציבוריים, הכנסת, מוסד מבקר המדינה ועוד. במקרים אלו ואחרים אין החוק רואה בנאמר הוצאת דיבה.

חשיבותו של עורך הדין בתביעת לשון הרע

עורך דין יכול להעריך מתי הביאו לפניו מקרה אמיתי של לשון הרע. מניסיונו הוא יודע אלו מקרים יכולים לגרום לזכייה של מגיש התביעה. בכל מקרה, יש באפשרות הנפגע לבקש מהפוגע לחזור בו מדבריו, במידה והפוגע מתנצל אזי, במקרים רבים, העימותים מסתיימים. בכל מקרה אחר, תוגש תביעה אזרחית בית המשפט, ובעת הצורך, גם תביעה בגין עבירה פלילית. עורך הדין יכול לייצג את לקוחו היטב ולשכנע את בית המשפט שאכן נעשתה פגיעה בלקוחו. פיצוי כספי יכול לסייע לכל  מי שנפגע קשות מהפרסום ופרנסתו נפגעה. הוא יהיה זקוק לכל סכום כדי לשמור על איכות חייו שנפגעה. מומלץ לפנות לעורך דין בעל מוניטין אשר מכיר מקרים תקדימיים בתחום ואשר יודע לטעון את הטיעונים הנכונים להצדקת לקוחו.

בניית אתרים  | חנות וירטואלית  | יחסי ציבור  | עורכי דין  | חברת קידום אתרים בגוגל
  תוצאות חיפוש מתוך האתר נס-ציונה www.ness-ziona.co.il
בניית אתרים

 © כל הזכויות שמורות לאתר נס-ציונה, חברת אי.קיי.דיזיין בניית אתרי הכרויות ו קידום אתרים.   הזכויות לחלק מהתכנים, לתקצירי התכנים ולתמונות המופיעים באתר שייכים לבעליהם החוקיים וביניהם: וואלה, נענע, YNET, NRG, ספורט 5, גלובס, The Marker, תפוז, הארץ Online, עכבר העיר, rest, ועוד ומאוזכרים באתר ככאלה.  תכנים אשר ניכתבו ע"י צוות מערכת האתר נס-ציונה או למענו מחוייב באישור בכתב בטרם הצגתו באתר אחר ואיזכורים נכונים.  אם ברצונכם שלא להופיע באתר - כיתבו לנו! - אנו מכבדים את זכויותיכם.