נס ציונה - הפורטל
נס ציונה אודותינו חדשות כתבות עסקים לוחות ארועים חוגים פורום יצירת קשר
קטגוריה:  תחום:  טקסט חופשי:   
יום חמישי, כ"ז אב תשפ"א, 5 אוגוסט 2021, 11:20   הוסף למועדפים הפוך לדף הבית
שם משתמש / אימייל:
סיסמא:
שכחתי סיסמא
כניסה לבעל עסק

הזינו את כתובת האימייל שלכם לקבלת עידכונים שוטפים,הפתעות ומבצעים

חדשות נס-ציונה אירועים ופעילויות ספורט חברה וקהילה
תרבות ופנאי עסקים מקומיים כתבות הגולשים שונות ומבצעים

קרקע חקלאית – קווים לדמותה

כתב/ת: מערכת האתר

עודכן בתאריך: 11/4/2015

אנחנו שומעים הרבה מאוד על קרקע חקלאית, לא פעם מוצעות לנו קרקעות חקלאיות לרכישה מתוך כוונה שאנחנו נוכל לבנות עליהן את בית החלומות שלנו. אך מה זו בעצם קרקע חקלאית ובמה היא שונה מקרקע רגילה? על מנת להבין את הרעיון והמהות, יצרנו עבורכם מדריך קצר של קווים לדמותה של קרקע חקלאית.

לפני שנתחיל במדריך חשוב להבין, לא כל קרקע, מן הסתם, היא חקלאית, ולא קרקע חקלאית שמוצעת למכירה מיועדת לחקלאות כפי שנראה מיד. מדובר בקרקעות שאכן אמורות לשמש לצורכי בנייה.

מה זו קרקע חקלאית?

קרקע חקלאית היא למעשה קרקע שבבסיס שלה נועדה לשימושי חקלאות, כלומר בתוכנית המתאר היא אמורה היתה לשמש לצורכי גידולי שדה, מרעה, פרדסים ועוד. חשוב להדגיש שהרבה פעמים הייעוד של הקרקע משתנה וקיים ויכוח האם מדובר בקרקע חקלאית או לא.

אם קרקע חקלאית מיועדת לצורכי חקלאית, אז מדוע משווקים אותה לבנייה? בשנות התשעים הגיעה המדינה לשתי מסקנות, הראשונה, כמות החקלאים בישראל יורדת וחקלאות היא איננה תחום כלכלי רווחי, והשנייה, שקיים מחסור עצום בקרקעות לבנייה. לכן הוחלט להתחיל להפשיר קרקעות חקלאיות לצורכי בנייה. כך הופשרו בין היתר קרקעות הקיבוצים והמושבים עליהם כיום נבנו קניונים ומרכזים מסחריים וכן אותן הרחבות שמוצעות בהן דירות למכירה. כך במהלך השנים נעשה שינוי ייעוד הקרקע מחקלאות לבנייה כשהמטרה היא להרחיב את נפח הקרקעות בישראל מתוך מטרה שבסופו של דבר על אותן קרקעות ייבנו נכסי מגורים ונכסי מסחר.

איפה טמונה הבעיה?

כמו שאתם יכולים להניח לא מדובר במשהו פשוט, אחרי הכל מדובר בהליך בירוקראטי ולכן הוא יכול לקחת קצת זמן.

ראשית, תהליך הפשרת הקרקע לוקח זמן. הוא לא מתבצע מהיום למחר אלא יכול לקחת חודשים ואף שנים.

שנית, לא תמיד ברור מי בעל הקרקע ומה הזכויות שלו. האם מדובר בקרקע שנמצאת בבעלותו המלאה או שהוא רק מחכיר אותה. אנשים רבים נופלים בעסקאות של רכישת קרקע חקלאית על כך שהם לא בדקו למי שייכת הקרקע.

שלוש, לכל קרקע יש תוכנית מתאר מסוימת, תוכנית תכנון. ייתכן מאוד שנרכוש קרקע חקלאית ואז נגלה שאנחנו לא יכולים לבנות עליה את מה שאנחנו רוצים כי התוכנית מתאר אוסרת זאת. לכן חשוב לבדוק מה בדיוק כוללת התוכנית ומה היא מתירה.

האם כדי להשקיע בקרקע חקלאית?

בגדול, כן. מדובר בקרקע שלכאורה נחשבת יקרה (קרקעות חקלאיות נחשבות לקרקעות הרבה יותר יקרות מקרקעות רגילות) אך ניתן למצוא עסקאות אטרקטיביות לרכישת קרקע חקלאית. בשביל שהעסקה תשתלם מומלץ לוודא מספר פרטים קודם לכן:

  • מה תוכנית המתאר במקום
  • למי שייכת הקרקע והאם הוא יכול למכור אותה
  • אילו דברים נמצאים ליד הקרקע
  • מה צפי ההשקעה וצפי הרווח לאורך זמן מהקרקע וממה שיבנה עליה.
   
בניית אתרים  | חנות וירטואלית  | לימודים בנס ציונה  | יחסי ציבור  | יעוץ משפטי בחינם  | חברת קידום אתרים בגוגל
  תוצאות חיפוש מתוך האתר נס-ציונה www.ness-ziona.co.il
נבנה על ידי EKDESIGN

 © כל הזכויות שמורות לאתר נס-ציונה, חברת אי.קיי.דיזיין בניית אתרי הכרויות ו קידום אתרים.   הזכויות לחלק מהתכנים, לתקצירי התכנים ולתמונות המופיעים באתר שייכים לבעליהם החוקיים וביניהם: וואלה, נענע, YNET, NRG, ספורט 5, גלובס, The Marker, תפוז, הארץ Online, עכבר העיר, rest, ועוד ומאוזכרים באתר ככאלה.  תכנים אשר ניכתבו ע"י צוות מערכת האתר נס-ציונה או למענו מחוייב באישור בכתב בטרם הצגתו באתר אחר ואיזכורים נכונים.  אם ברצונכם שלא להופיע באתר - כיתבו לנו! - אנו מכבדים את זכויותיכם.